TS-412_06QNAP’larda çok saçma bir özellik var (bence). Şöyle ki bu cihazların kapasitelerini %100 doldurursanız cihazın web arayüzüne ulaşabiliyorken, dosya paylaşımlarına veya web file manager üzerinden dosyalarınıza erişemiyorsunuz.

Şöyle bir felaket senaryosu düşünebilirsiniz (Başıma geldi oradan biliyorum 🙂 ). Örneğin her gece serverların imajını bu NAS cihazlarına otomatik olarak kopyalıyorsunuz. Sonra bir sabah kalkıyorsunuz loglardan bu imajların alınmadığını görüyorsunuz.

Backup planınızdaki bir cozutmadan ötürü eskiye dönük imajlarda kalmıştır ve son gece imaj alırken NAS dolduğu için tüm bağlantıları refuse etmiştir. Çözüm yok değil tabi ama başına gelmiş bir kişi olarak vatana millete kayırlı evlat olmayı kendime borç bilirim. Çözüm için buyrun;

Karşımızda iki seçenek var.

1 – Web arayüzden bir kurban seçip bir dosyayı silmek ve QNAP üzerinde yer açmak.

2 – QNAP’a yoksa önce statik ip vermek ve çalıştığı networkden sökerek elinizdeki bir switchle private bir network kurmak. Sonrasında kendi bilgisayarınızdan dosya paylaşımlarına erişerek eskiye dönük çöp datalarınızı silip yer açabilirsiniz.

QNAP forumlardan okuduğum kadarıyla, QNAP diskleri dolduğunda kendini koruma mekanızması devreye sokarak web arayüz harici tüm bağlantılarını kapatıyormuş. Fuck the system durumu yani.

Hee unutmadan neden private network kuruyoruz amk diyenler mutlaka vardır. Nedeni şöyleki, arkada devam etmek için pusuda bekleyen bir Acronis’iniz varsa, siz yer açıp koltuğunuza dönene kadar açtığınız boş alanı kapatabilir.

Sevgiler.

M.