E-Mail Protokolleri

E-mail client yazılımları, e-mail sunucular aracılığı ile e-mail alırken ve yollarken e-mail sunucularının belirlediği, değişik protokoller kullanabilirler. Bu protokoller TCP/IP protokol takımının “Application” katmanında yer alırlar.

  • SMTP (Simple Mail Transfer Protocol): E-mail clientların e-mail sunuculara mail yollarken ve e-mail sunucuların kendi aralarındaki ilitişimde kullanılır. Güvenli bir prtokol değildir ancak SSL tekniği ile güvenli hale getirilebilir.
  • POP (Post Office Protocol): E-mail clientının, sunucusundan kendisine gelen mailleri okuyabilmesi için kullanılır. Güvenli bir protokol değildir.
  • IMAP (Internet Message Access Protocol): POP gibi, e-mail sunucunsundan mail alırken kullanılır. Aynı anda bir çok posta kutusuna erişimi sağlayabilir. POP’a göre daha gelişmiştir.
  • MAPI (Mail Application Programming Interface): Bir MS Exchange Server, e-mail sunucusu ile client arasında mail iletişimi için kullanılan protokoldür. Sadece MS Exchange Server’a bağlanırken kullanılabilir.